Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Jak dbać o tarczycę@flikr.com/Tom Merton
Statystyki pokazują że na choroby tarczycy kobiety cierpią cztery razy częściej niż mężczyźni. Nie jest to w żaden sposób związane z trybem życia i nie ma recepty jak dbać o tarczycę. Nie mają tu też znaczenia wyjazdy nad morze czy zjadane ryby. O tym, czy zachorujesz, decyduje splot okoliczności. Istotna jest predyspozycja, którą możesz dostać w spadku po mamie albo babci. Nie oznacza ona jednak choroby ale sprawia, że jesteś bardziej skłona do zachorowania i muszą jeszcze dojść czynniki wyzwalające, np. stres, a konkretnie szok dla organizmu. Może być nim zarówno zmiana pracy, jak i upadek, który skończył się złamaniem nogi.
Zaburzenia pracy tarczycy
Zdrowa tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę. Gdy zaczyna chorować, masz do czynienia z niedoczynnością albo nadczynnością. Niedoczynność oznacza, że gruczoł produkuje zbyt mało hormonów, natomiast nadczynność - że jest ich zbyt dużo. Te dwa stany cechują różne objawy.
Sygnały niedoczynności
Sygnały nadczynności
Schorzenia tarczycy
Podstawowe badanie na działanie tarczycy to TSH – badanie krwi sprawdzające poziom hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który pobudza tarczycę do pracy. Poziom wyższy od normy określa niedoczynność natomiast niższy nadczynność. Jeszcze nie tak dawno najczęściej występującym schorzeniem tarczycy było wole młodzieńcze spowodowane niedoborem jodu w diecie. Jednak odkąd joduje się sól, wole wykrywane jest znacznie rzadziej. Wzrasta natomiast liczba osób zapadających na chorobę Hashimoto. Mechanizm jej działania jest podobny jak w przypadku chorób Basedowa i Gravesa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Kasia P. 2016.07.15 09:46
Też robię, warto kontrolować!
Patrycja Sobolewska 2016.07.15 09:33
na pewno zrobię ;)
gocha2323 2016.07.14 22:30
takie badanie robiłam tylko w czasie ciązy!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.